Anko Gıda Makine Ltd
  • paratha
  • paratha
  • paratha

ANKO Paratha Üretim Hattı - Kişisel Gıda Makinasından Anahtar Teslime Projeye

39 Yıl. Gıda Makine 110 ANKO - ANKO

LP-3001 Gıda Makina üretimi için Çin Krep , yeşil soğan pasta, Pizza tabanı, dolma paratha, kruvasan çörek

noktalı Bölümler:
noktalı Şu an sayfa: 110 ülke 39 Yıl - ANKO Gıda Makineleri Dondurulmuş Gıda Pazarına Ulaşmanıza Yardımcı Olsun

ANKO Paratha Üretim Hattı - Kişisel Gıda Makinasından Anahtar Teslime Projeye

30 Ekim 2017

ANKO , son 39 yıldır kaliteli gıda işleme makineleri ve mükemmel müşteri hizmetleri sağlayarak dünya çapında gıda makineleri satmaktadır. Yetenekli teknoloji ve esnek özel tasarım, ANKO 110'un üzerinde ülkeye uzun süreli ve düşük maliyetli gıda makineleri satmasına izin verdi.

39 yıllık gıda makinesi tecrübesine dayanarak, öncelikli olarak toplanan reçete veritabanı, müşterilerin makine alımıyla birlikte katma değerli bir anlaşmadır. Daha sonra ANKO , pazar ihtiyaçları nedeniyle üretim hatlarını satmaya başladı. Anahtar teslimi projelerden biri, Güney Afrika'daki büyük bir şirket için paratha üretim hattıydı. Bu, ANKO mühendisleri için eğlenceli bir sorundu. Bu emir nedeniyle, ANKO , hava sıcaklığı etkisini, un serpinme yöntemini ve hamur istirahat dönemini göz önüne alarak bir gıda makinesinin gıda kalitesini iyileştirmek için nasıl değiştirilebileceği gibi anahtar teslimi proje tasarımı konusunda bilgi sahibi olmuştur. un seçimi.

Yetenekli teknoloji ve esnek özel tasarım, ANKO 110'un üzerinde ülkeye uzun süreli ve düşük maliyetli gıda makineleri satmasına izin verdi.

paratha, rotli, chapati
Paratha (bir rotli veya chapati olarak da bilinir)

ANKO birkaç yıl önce Güney Afrika'dan bir paratha (rotli veya chapati olarak da bilinir) üretim hattı için sipariş aldı. Müşteri Tanzanya'nın önde gelen sanayi evlerinden biriydi ve büyük ölçekli işleri yalnızca göz dolduruyordu. Şeker, un, maden suyu, dondurma, bisküvi, meyve suyu ve gıda katkı maddesinin üretim tesisinde plastik ambalaj ve nakliye hizmetlerine kadar uzanır! Emirten sonra her şey yolunda gitti. Müşteri kapı aldığında; ANKO mühendisleri de 23 saatlik yolculuktan sonra kurulum için uçtu.

Paratha (ayrıca bir rotli veya chapati olarak bilinir) Güney Asya'nın en popüler mayasız ekmek biberlerinden biridir ve içerdiği maddeler basittir: un, tereyağı, tuz ve su. Un yoğurma, yuvarlama, hamur örtücüsü ve istirahat yanı sıra tereyağı uygulamasını gerektirir. Parathas yapmak için el yapımı işlemi simule etmek için bir gıda makinesi kullanmak Ev yapımı gibi% 100 tat, ANKO amacıdır.

ANKO , müşterinin makine kurulumunu hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirdi; elektrik tesisatı, makine çalışması ve makine parçasının kontrol edilmesi. ANKO hizmetleri denetimden hemen sonra durmadı; Bir sonraki adım gıda imal etmekti. ANKO , parathanın doğru dokusunu elde etmek için% 11 ila% 12 protein içeren buğday unu önerdi. Müşteri, doğru unu seçmek için onları bitkilerden birine götürdü. Un test ekipmanı olmadan, ANKO mühendisi yapışkanlığını gözlemlemek için avuç içine yoğrulmuş unu bir avuç dolusu unu yakaladı. Sonunda doğru miktarda un seçildi. " ANKO , yiyecek profesörlerini, gıda bilgilerini artırmak için personel eğitimi için sürekli olarak davet eder ve bu, böyle bir durum için çok faydalıdır." ANKO mühendisi geri çağırıldı. Sonuç olarak, doğru miktarda un, seri üretim için bulundu.

LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı
ANKO LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı

Tabak Yıkama için Çıkış Makinesi Bölümünün Özelleştirilmesi

Muhtemelen, kalın bir tereyağı bloğu hamur derisine sarılıp yoğrulurdu. Bununla birlikte, Tanzanya'da tereyağı 35 derecenin üzerindeydi, tereyağı tereyağ karıştırıcısından çıktığında yarım saat içinde sıvıya döndü. Tereyip akıtıldı ve hızlı bir şekilde çıktı, bu da gıda kalitesinin belirsizliğini artırdı. Bu nedenle, ANKO , akışını yavaşlatmak için tereyağ karıştırıcısının çıkış şeklini değiştirdi. Ayrıca, tereyağı eşit şekilde yaymak için bir metal spatula da donatılmıştır.

9 Adım Gıda İşleme Makinesi - Hamur Kalitesi Tutarlılığı İçin Soğuk Hava ve Hamur Dinleme Süreci Nedeniyle Bitki Tasarımı Nasıl Değiştirildi?

Paratha hamur tabakaları demektir. Un tozu gıda işleme hattına yerleştirildiğinde, hamur unu karıştırma, yoğurma, presleme, ilk kez hamur kaplama, tereyağı sarma, ikinci kez hamur kaplama, katlama, levha haddeleme, şekillendirme ve presleme. İşlem sırasında oda sıcaklığı, fermantasyon süresi ve un tipi gibi hamur özelliklerini değiştirecek faktörler kaldırılmalıdır. Böylece un seçildi. Oda sıcaklığı ise fermantasyon sonucuyla ilişkilidir. Un ızgarasını gevşetmek için, soğuk havada dinlenmeye yardımcı olan hamur yardımcı olur. Böylece, ANKO klimalı bir oda önerdi. Ertesi gün, müşteri 21 derece klimalı bir oda kurdu ve gıdaların kalitesi geliştirildi.

LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı İş Akışı
LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı Çalışma Süreçleri

Fermente etme süresi için otuz beş dakika hamur istirahatini 12 metrede on iki dakika içinde yapmak zorundaydı. ANKO , ANKO , yer kazanmak için daha uzun bir konveyör inşa etmeye karar verdi.

Şimdiye dek, her açıdan, un yağmurlama sisteminin başlangıcından, tereyağ sargısının genişliği ve un hamurunun katlanarak hamur toplarına dönüştüğü doğru görünüyordu.

LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı
Boyut 10,350 (L) * 7550 (W) * 1800 (H) mm ("L" düzenlemesi)
Elektrik 220/380/415 V, 50/60 Hz, 3 Faz, 10 kw
Kapasite (taban 130g / pc) 3000 adet / saat
Kapasite (90g / cc'lik taban) 3,500 adet / saat

ANKO Hamur ANKO Gıda Makina Çözümleri, 19mm Pizza Yapmak İçin Baskı Konuları

Şimdiye kadar, tereyağ karıştırıcısının bir dışa akan ağzı özelleştirildi, tereyağı spatula yerleştirildi ve bir klima takıldı. Hamur topları şekillendirildi ve tabakalara düzleştirilmeye hazır hale geldi. Ancak, hamur topu hala sıkıştıktan sonra kaldı. PP-2 (Otomatik Çekim ve Baskı Makinesi) paslanmaz çelik pres makinesi, 80 gram hamur toplarını yaprak haline getirmek için tasarlanmış bir basınç pres makinasıdır.

PP-2 Otomatik Çekim ve Baskı Makinesi
PP-2 Otomatik Çekim ve Baskı Makinesi

Gördüğünüz gibi, un unsurunu etkileyen faktörler vardır; buğdayın bulunduğu yer, hasat mevsimi ve hava. Dolayısıyla, gıda üretme hedeflerini gerçekleştirmek için gıda makinesinin modifikasyonu gereklidir. İlk olarak, ANKO 30 dakika hamur ANKO çalıştı, ancak işe yaramadı. Sonra hamur toplarını sıcaklığın 32 derece olduğu yerde dışarıya taşıdı. İşe yaradı!

PP-2 Otomatik Çekim ve Baskı Makinesi'nin yakın çekimi
PP-2 Otomatik Filme ve Presleme Makinesi, kesin çap ve kalınlıklarda hamur tabakaları üretebilmektedir.

Aynı durum, müşterisinin Pizza tedarikçisi olduğu ve 19 mm büyüklüğünde Pizza yapabilecek bir Pizza makinesi istemiş olduğu ANKO hatırlattı. "Şaka yapmadı, metal plaka hamur toplarını düzleştirmeye çalıştı." ANKO mühendisi geri çağırıldı. Böylece, ANKO konveyör hızını arttırdı ve istenilen kalınlığı hamur tabakası elde etmek için bir çapraz silindir ile silindirin hızını düşürdü. Bir un tozu serpilir, iki hamur istirahat konveyörü (alanı kurtarmak için uzun boylu) ve makaralar, 19 mm unlu hamur derisi yapıldı ve tabaka derisi işlem sırasında geri çekilmekten vazgeçti.

Gezinin dördüncü gününde, ANKO mühendisleri patronuyla görüştü ve gıda üretim hattı ve üretim kapasiteleri nedeniyle heyecanlandı. Bir yıl sonra, müşteri artan satışlarla başa çıkmak için bir başka paratha üretim hattı satın aldı.

PP-2
Boyut 2900 (L) * 960 (W) * 1470 (H) mm
Yığın Konveyörü 1650 (L) * 670 (W) * 710 (H) mm
Elektrik 220V, 50 / 60Hz, Tek faz, 120W
Plaka Boyutuna Bas 235mm
Ürün Çapı Maks. 200mm
Kapasite 1,500 adet / saat
Hava tüketimi 480 L / dak (@ 8 kg / cm³)
Makina ağırlığı 700 kg

ÜRÜN KATEGORİSİ


SORUŞTURMA GÖNDERİNİZ
şimdi sormak
READY-eSUPPORT
CANLI YARDIM için , "Canlı Yardım Masası" na tıklamanız yeterli, uzmanlarımız kısa sürede sizinle birlikte olacak.
PAY

İlgili Ürünler Ara


English | 日本語 | Indonesia | Français | Deutsch | Italiano | हिन्दी | Dansk | Ελληνικά | Việt | Polska | Русский | ไทย | Español | فارسی | Română | 한국어 | Filipino | česky | Português | العربية | українська | Nederlands | Türkçe | Close