Anko Gıda Makine Ltd
  • paratha
  • paratha
  • paratha

ANKO Paratha Üretim Hattı - Bireysel Gıda Makinesinden Anahtar Teslim Projesine

39 yaşında. 110 Gıda Makinaları ANKO - ANKO

Çin Krep , yeşil soğan pasta, Pizza tabanı, doldurulmuş paratha, kruvasan çörek yapmak için LP-3001 Gıda Makinesi

noktalı Bölümler:
noktalı Şu anki sayfa: 110 ülke 39 Yıl - ANKO Gıda Makineleri Dondurulmuş Gıda Pazarına Ulaşmanıza Yardımcı Olur

ANKO Paratha Üretim Hattı - Bireysel Gıda Makinesinden Anahtar Teslim Projesine

30 Ekim 2017

Son 39 yıldır, ANKO yüksek kaliteli gıda işleme makineleri ve mükemmel müşteri hizmetleri sunarak dünya çapında gıda makineleri satmaktadır. Usta teknoloji ve esnek özel tasarım, ANKO 110'dan fazla ülkeye uzun ömürlü ve uygun maliyetli gıda makineleri satmasını sağlamıştır.

39 yıllık gıda makinesi deneyimine dayanarak, öncelikle toplanan reçete veritabanı, müşterilerin makine alımlarıyla birlikte katma değerli bir anlaşma olmuştur. Daha sonra, ANKO pazar ihtiyaçları nedeniyle üretim hatları satmaya başladı. Anahtar teslim projelerden biri, ANKO'nun mühendisleri için eğlenceli bir meydan okuma olan Güney Afrika'daki büyük bir şirket için bir paratha üretim hattıydı. Bu siparişten dolayı ANKO , hava sıcaklığı etkisi, un serpme yöntemi ve hamur dinlenme periyodu ile birlikte gıda kalitesini iyileştirmek için bir gıda makinesinin nasıl değiştirilebileceği gibi anahtar teslim proje tasarımı hakkında bilgi edinmiştir. un seçimi.

Usta teknoloji ve esnek özel tasarım, ANKO 110'dan fazla ülkeye uzun ömürlü ve uygun maliyetli gıda makineleri satmasını sağlamıştır.

paratha, rotli, chapati
Paratha (rotli veya chapati olarak da bilinir)

ANKO , birkaç yıl önce Güney Afrika'dan bir paratha (rotli veya chapati olarak da bilinir) üretim hattı için bir sipariş aldı. Müşteri Tanzanya'nın önde gelen sanayi evlerinden biriydi ve onların büyük ölçekli işi sadece göz alıcıydı. Şeker, un, maden suyu, dondurma, bisküvi, meyve suyu ve gıda katkı maddelerinin üretim tesisinden plastik ambalaj ve nakliye hizmetlerine kadar, buna isim verin! Siparişten sonra her şey yolunda gitti. Müşteri konteyneri aldıktan sonra; ANKO mühendisleri de 23 saatlik bir yolculuktan sonra kurulum için uçtu.

Paratha (rotli veya chapati olarak da bilinir) Güney Asya'daki en popüler mayalanmamış yassılardan biridir ve malzemeler basittir: un, tereyağı, tuz ve su. Bu un yoğurma, haddeleme, hamur kaplama ve tereyağı uygulaması yanı sıra dinlenme gerektirir. Ev yapımı gibi parathas% 100 tat yapmak için el yapımı işlemi simüle etmek için bir gıda makinesi kullanarak ANKO'nun hedefi.

ANKO , müşterinin makine kurulumunu hızlı ve verimli bir şekilde ele aldı; elektrik kabloları, makine çalışması ve makine parçası kontrolü. ANKO hizmetleri denetimden hemen sonra durmadı; Gıda yapma sonraki adımdı. ANKO , doğru doku paratını elde etmek için% 11 ila% 12 protein içeren buğday unu önerdi. Müşteri onları doğru unu almak için bitkilerden birine götürdü. Un testi ekipmanı olmadan, ANKO mühendisi bir avuç un ununu tutup, yapışkanlığını gözlemlemek için avucunun içinde yoğurdu. Sonunda doğru türde un seçildi. “ ANKO sürekli olarak yiyecek profesörlerini gıda bilgisini geliştirmek için personel eğitimine davet ediyor, ki bu durum böyle bir duruma çok yardımcı oluyor.” ANKO mühendisi geri çağırdı. Sonuç olarak, seri üretim için doğru türde un bulundu.

LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı
ANKO LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı

Sac Terbiye için Gıda Bölümü Özelleştirme

Farz edelim ki, kalın bir tereyağı hamuru bir hamura sarılır ve ardından yoğurulur. Ancak Tanzanya'da sıcaklık 35 derecenin üzerindeydi, tereyağı tereyağından çıktığında, yarım saat içinde sıvıya dönüştü. Tereyağı runny ve hızlı çıktı, hangi gıda kalitesi belirsizliğini artırdı. Bu nedenle, akışı yavaşlatmak için ANKO modifiye tereyağı karıştırıcısının çıkış şekli. Ayrıca, tereyağı eşit şekilde yaymak için metal bir spatula da bulunuyordu.

9 Adım Gıda İşleme Makinesi - Hamur Kalite Tutarlılığı İçin Soğuk Hava ve Hamur Dinlenme Sürecine Bağlı Olarak Bitki Tasarımı Nasıl Değişti?

Paratha hamur tabakaları anlamına gelir. Un tozu, gıda işleme hattına eklendiğinde, on beş dakika içinde, hamur unun karıştırılması, yoğurma, presleme, ilk kez hamur tabakası, tereyağ sarması, ikinci kez hamur tabakası, katlama, levha haddeleme dahil olmak üzere dokuz işlem adımı vardır. şekillendirme ve basma. Süreç boyunca, hamurun özelliklerini değiştirecek faktörler, oda sıcaklığı, fermantasyon süresi ve un tipi gibi giderilmelidir. Yani un seçildi. Ve oda sıcaklığına gelince, fermantasyon sonucuyla ilişkilidir. Un telini gevşetmek için, soğuk sıcaklıkta dinlenme hamuru yardımcı olur. Böylece, ANKO klimalı bir oda önerdi. Ertesi gün, müşteri 21 derece klimalı bir oda kurdu ve gıda kalitesi artırıldı.

LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı İş Akışı
LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı çalışma süreçleri

Fermantasyon süresi boyunca 12 metrede on iki dakikada otuz beş dakikalık hamuru yapmak gerekliydi. Sonunda, ANKO yerden tasarruf etmek için daha uzun bir konveyör kurmaya karar verdi.

Şimdiye kadar, her yönüyle un fıskiyesinin başlangıcından itibaren düzgün çalıştığı görülüyordu, hamurun genişlemesinden ziyade tereyağ sarması ve hamur hamurlarına katlanıyordu.

LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı
Boyut 10,350 (L) * 7550 (W) * 1800 (H) mm ("L" düzenleme)
Elektrik 220/380/415 V, 50/60 Hz, 3 Faz, 10 kw
Kapasite (130 g / adet taban) 3000 adet / saat
Kapasite (90 g / adet taban) 3,500 adet / saat

Hamur Topu için ANKO Gıda Makine Çözümleri 19mm Pizza yapmak için Sorunları

Şimdiye kadar, bir tereyağı karıştırıcı çıkış ağzı özelleştirildi, tırtıklı bir spatula kullanıldı ve bir klima kuruldu. Hamur topları oluşturuldu ve tabaka halinde düzleştirilmeye hazırdı. Ancak, hamur topu ezildikten sonra hala kaldı. Paslanmaz çelik pres makinesi, PP-2 (Otomatik Filme ve Presleme Makinesi), 80 gramlık hamur toplarını tabaka haline getirmek için tasarlanmış bir basınç pres makinesidir.

PP-2 Otomatik Filme ve Pres Makinası
PP-2 Otomatik Filme ve Pres Makinası

Gördüğünüz gibi unun unsurunu etkileyen faktörler vardır; buğdayın bulunduğu yer, hasat mevsimi ve hava durumu. Bu nedenle, gıda makinesi amaçlarının gerçekleştirilmesi için gıda makinesinin modifikasyonu gereklidir. İlk olarak, ANKO 30 dakikalık dinlenme ANKO denedi ama işe yaramadı. Daha sonra hamur toplarını sıcaklığın 32 derece olduğu yere götürdünüz. İşe yaradı!

PP-2 Otomatik Filme ve Presleme Makinesi bir yakın çekim
PP-2 Otomatik Filme ve Presleme Makinesi hassas çap ve kalınlıktaki hamur levhaları üretebilmektedir.

Aynı durum, müşterisi Pizza tedarikçisi olan ve 19 mm büyüklüğünde Pizza yapabilen bir Pizza makinesi talep eden ANKO da hatırlattı. "Şaka yapıyorum, metal plaka hamur topları düzleştirmek için eğildi." ANKO mühendisi geri çağırdı. Böylece, ANKO , istenen hamur kalınlığını elde etmek için konveyörün hızını arttırdı ve çapraz silindirin hızını düşürdü. Bir un tozu serpin, iki hamur dinlenme konveyörü (yerden tasarruf etmek için uzun süre inşa edilmiş) artı silindirler, 19 mm un hamuru cildi yapıldı ve tabaka cildi işleme sırasında durdu.

Yolculuğun dördüncü gününde, ANKO mühendisleri patronla tanıştı ve gıda üretim hattı ve üretim yetenekleriyle heyecanlandı. Bir yıl sonra, müşteri artan satışlarla başa çıkmak için başka bir paratha üretim hattı satın aldı.

PP-2
Boyut 2900 (L) * 960 (W) * 1470 (H) mm
İstifleme Konveyörü 1650 (L) * 670 (W) * 710 (H) mm
Elektrik 220V, 50 / 60Hz, Tek fazlı, 120W
Basın Plakası Boyutu 235mm
Ürün Çapı Maks. 200mm
Kapasite 1,500 adet / saat
Hava tüketimi 480L / dak (@ 8kg / cm³)
Makina ağırlığı 700 kg

ÜRÜN KATEGORİSİ


Bir soruşturma göndermek
şimdi sor
READY-eSUPPORT
CANLI YARDIM için , "Canlı Yardım Masası" nı tıklamanız yeterlidir, uzmanlarımız kısa bir süre içinde sizinle birlikte olacaktır.
PAY

İlgili Ürünleri Ara


English | 日本語 | Indonesia | Français | Deutsch | Italiano | हिन्दी | Dansk | Ελληνικά | Việt | Polska | Русский | ไทย | Español | فارسی | Română | 한국어 | Filipino | česky | Português | العربية | українська | Nederlands | Türkçe | Close