Anko Gıda Makine Ltd
  • paratha
  • paratha
  • paratha

ANKO Paratha Üretim Hattı - Bireysel Gıda Makinelerinden Anahtar Teslim Projeye

39 yaşında. 110 Gıda Makinesi ANKO - ANKO

LP-3001 Çin Krep , yeşil soğan yeşil turta, Pizza tabanı, doldurulmuş paratha, kruvasan çörek yapmak için Gıda Makinesi

noktalı Bölümler:
noktalı Mevcut sayfa: 110 ülke 39 yaşında - ANKO Gıda Makineleri Dondurulmuş Gıda Marketine Ulaşmanıza Yardımcı Olur

ANKO Paratha Üretim Hattı - Bireysel Gıda Makinelerinden Anahtar Teslim Projeye

30 Ekim 2017

Son 39 yıldır, ANKO , yüksek kaliteli gıda işleme makineleri ve mükemmel müşteri hizmetleri sunarak dünya çapında gıda makineleri satmaktadır. Yetenekli teknoloji ve esnek özel tasarım, ANKO 110'dan fazla ülkeye uzun ömürlü ve uygun maliyetli gıda makineleri satmasını sağladı.

39 yıllık gıda makinesi tecrübesine dayanarak, öncelikle toplanan tarif veritabanı, makine satın alımlarıyla birlikte müşteriler için katma değerli bir anlaşma olmuştur. Daha sonra ANKO , pazar ihtiyaçları nedeniyle üretim hatlarını satmaya başladı. Anahtar teslim projelerden biri, Güney Afrika'daki büyük bir şirket için ANKO mühendisleri için eğlenceli bir mücadele olan paratha üretim hattıydı. Bu sipariş nedeniyle, ANKO , bir mutfak makinesinin, hava sıcaklığı etkisi, un serpme yönteminin tasarımı ve hamur dinlenme süresi dikkate alınarak, gıda kalitesini nasıl iyileştirebileceği gibi anahtar teslimi proje tasarım bilgisi kazanmıştır. un seçimi.

Yetenekli teknoloji ve esnek özel tasarım, ANKO 110'dan fazla ülkeye uzun ömürlü ve uygun maliyetli gıda makineleri satmasını sağladı.

paratha, rotli, chapati
Paratha (ayrıca bir rotli veya chapati olarak da bilinir)

ANKO birkaç yıl önce Güney Afrika'dan bir paratha (rotli veya chapati olarak da bilinir) üretim hattı için sipariş aldı. Müşteri, Tanzanya'daki önde gelen endüstriyel Evlerden biriydi ve büyük ölçekli işleri sadece göze çarpıyordu. Şeker, un, maden suyu, dondurma, bisküvi, meyve suyu ve gıda katkı maddesi üretim tesisinden plastik paketleme ve taşıma hizmetlerine kadar, siz onu isimlendirin! Siparişten sonra her şey yolunda gitti. Müşteri konteyneri aldığında; ANKO mühendisleri de 23 saatlik bir yolculuktan sonra kurulum için uçtular.

Paratha (rotli veya chapati olarak da bilinir), Güney Asya'daki en popüler mayasız ekmeklerden biridir ve malzemeler basittir: un, tereyağı, tuz ve su. Un yoğurma, haddeleme, hamur tabakalama ve dinlendirme ile tereyağı uygulaması gerektirir. Ev yapımı gibi% 100 tadı parathas yapmak için el yapımı işlemi simüle etmek için bir gıda makinesi kullanarak ANKO 'un hedefidir.

ANKO müşterinin makine kurulumunu hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirdi; elektrik kablolaması, makine kullanımı ve makine parçası kontrolü. ANKO hizmetleri teftişin hemen ardından durmadı; yemek yapma bir sonraki adım oldu. ANKO , doğru paratha dokusunu elde etmek için% 11 ila% 12 protein içeren buğday unu önerdi. Müşteri doğru unu seçmek için onları bitkilerden birine götürdü. Un test ekipmanı olmadan, ANKO mühendisi yapışkanlığını gözlemlemek için avuç içinde yoğurup bir avuç un aldı. Sonunda doğru un seçildi. “ ANKO sürekli olarak gıda profesörlerini, personel bilgilerini, yiyecek bilgisini geliştirmek için davet ediyor; bu, böyle bir durum için çok faydalı oluyor.” ANKO mühendisi hatırladı. Sonuç olarak, seri üretim için doğru türde un bulundu.

LP-3001 Otomatik Katmanlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı
ANKO LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı

Levha Tereyağları İçin Çıkış Bölümünün Gıda Makinesi Özelleştirmesi

Güya, kalın bir tereyağı bloğu hamur derisine sarılır ve ardından yoğrulur. Bununla birlikte, Tanzanya'da sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkmış, tereyağ karıştırıcıdan çıktığında yarım saat içinde sıvıya dönüşmüştür. Tereyağı akıcı ve hızlı çıktı, bu da gıda kalitesindeki belirsizliği arttırdı. Bu nedenle ANKO , akışı yavaşlatmak için tereyağı karıştırıcısının çıkış şeklini değiştirdi. Ayrıca, tereyağını eşit şekilde yaymak için metal bir spatula takıldı.

9 Kademeli Gıda İşleme Makinesi - Hamur Kalitesi Tutarlılığı İçin Soğuk Hava ve Hamur Dinlendirme Süreci Nedeniyle Tesis Tasarımının Nasıl Değiştirildiği

Paratha, hamur katmanları anlamına gelir. Un tozu gıda işleme hattına yerleştirildiğinde, hamur unu karıştırma, yoğurma, presleme, ilk kez hamur kaplama, tereyağı sarma, ikinci kez hamur kaplama, katlama, tabaka haddeleme, biçimlendirme ve presleme. İşlem sırasında, hamurun özelliklerini değiştirebilecek faktörlerin oda sıcaklığı, mayalanma süresi ve un tipi gibi giderilmesi gerekir. Böylece un seçildi. Ve oda sıcaklığına gelince, fermantasyon sonucuyla ilişkilendirilir. Un kafesini gevşetmek için soğuk sıcaklıkta kalan hamur yardımcı olur. Böylece, ANKO klimalı bir oda önerdi. Ertesi gün, müşteri 21 derece klimalı oda ayarladı ve yemek kalitesi arttırıldı.

LP-3001 Otomatik Katmanlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı İş Akışı
LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı Çalışma İşlemleri

Fermente süresi için, on iki dakika içinde 12 metre içinde otuz beş dakikalık bir hamurun dinlenmesi gerekiyordu. Sonunda, ANKO yer kazanmak için daha uzun bir konveyör kurmaya karar verdi.

Şimdiye kadar, her yönüyle un fıskiyesinin başlangıcından itibaren, tereyağ sargısının genişliği ve un hamurunun hamur topuna katlanması için düzgün çalıştığı görülüyordu.

LP-3001 Otomatik Katlı ve Doldurulmuş Paratha Üretim Hattı
Boyut 10,350 (L) * 7550 (W) * 1800 (H) mm ("L" düzeni)
Elektrik 220/380/415 V, 50/60 Hz, 3 Faz, 10 kw
Kapasite (130 g / adet baz) 3.000 adet / saat
Kapasite (90 g / adet baz) 3.500 adet / saat

19mm Pizza Yapmak İçin Hamur Topu Presleme Sorunlarına Yönelik ANKO Gıda Makinesi Çözümleri

Şimdiye kadar, tereyağı karıştırıcısının bir çıkış ağzı özelleştirildi, tereyağlı bir spatula donatıldı ve bir klima yerleştirildi. Hamur topları oluşturulmuştur ve tabakalara yassılaştırılmaya hazırdır. Bununla birlikte, hamur topu ezmeden sonra hala duruyordu. Paslanmaz çelik presleme makinesi PP-2 (Otomatik Film Çekme ve Presleme Makinesi), 80 gramlık hamur toplarını tabaka haline getirmek için tasarlanmış bir basınç pres makinesidir.

PP-2 Otomatik Film Çekme ve Pres Makinası
PP-2 Otomatik Film Çekme ve Pres Makinası

Gördüğünüz gibi, un elementini etkileyen faktörler var; buğdayın olduğu yerde, hasat mevsimi ve hava. Bu nedenle, gıda yapma hedeflerinin gerçekleştirilmesi için gıda makinesinin modifikasyonu gereklidir. İlk önce, ANKO 30 dakikalık hamur dinlendirmeyi denedi ama işe yaramadı. Daha sonra hamur topları sıcaklığın 32 derece olduğu yerlerin dışına çıkarıldı. İşe yaradı!

PP-2 Otomatik Film Çekme ve Presleme Makinesi yakın çekim
PP-2 Otomatik Film Çekme ve Presleme Makinesi, hassas çaplarda ve kalınlıklarda hamur tabakaları üretme yeteneğine sahiptir.

Aynı durum müşterisinin Pizza tedarikçisi olduğu ANKO'ya da 19 mm büyüklüğünde Pizza yapabilen bir Pizza makinesi istediğini hatırlattı. "Şaka yapmayın, metal plaka hamur toplarını düzleştirmeye çalışırken büküldü." ANKO mühendisi hatırladı. Böylece, ANKO istenen hamur tabakasının kalınlığını elde etmek için konveyörün hızını arttırdı ve çaprazlama silindiri ile silindirin hızını düşürdü. Bir un tozu serpin, iki hamur istirahat konveyörü (yerden tasarruf sağlamak için yüksek inşa edilmiştir) artı silindirler, 19 mm unlu hamur derisi yapıldı ve tabaka cildi işlem sırasında çekilmeyi bıraktı.

Gezinin dördüncü gününde, ANKO mühendisleri patronla bir araya geldi ve gıda üretim hattı ve üretim yetenekleri ile çok heyecanlandı. Bir yıl sonra, müşteri artan satışlarla başa çıkmak için başka bir paratha üretim hattı satın aldı.

PP-2
Boyut 2900 (L) * 960 (W) * 1470 (H) mm
İstifleme Konveyörü 1650 (L) * 670 (W) * 710 (H) mm
Elektrik 220V, 50 / 60Hz, Tek faz, 120W
Basın plaka boyutu 235mm
Ürün Çapı Maks. 200mm
Kapasite 1500 adet / saat
Hava tüketimi 480L / dak (@ 8kg / cm³)
Makina ağırlığı 700 kg

ÜRÜN KATEGORİSİ


Bir soruşturma göndermek
şimdi sor
READY-eSUPPORT
CANLI YARDIM için , sadece "Canlı Yardım Masası" na tıklamanız yeterli, uzmanlarımız en kısa sürede sizinle birlikte olacaktır.
PAY

İlgili Ürünleri Ara


English | 日本語 | Indonesia | Français | Deutsch | Italiano | हिन्दी | Dansk | Ελληνικά | Việt | Polska | Русский | ไทย | Español | فارسی | Română | 한국어 | Filipino | česky | Português | العربية | українська | Nederlands | Türkçe | Close